środa, 10 października 2012

Posprzątaj kuchnię w 5 minut


Schemat porządkowania, który tu przedstawiam, jest częścią programu tzw. 5 minutówek.
To nie jest sprzątanie jakie można zrobić np po drylowaniu wiśni, ale po zwykłym gotowaniu obiadu czy przed niespodziewaną wizytą teściów będzie OK. Wcześniej obowiązkowo przygotowuję wszystkie płyny i ścierki oraz duży kosz lub pudło. Pod ręka mam mopa lub ścierkę do podłogi. 


1. Zbieram wszystkie przedmioty, które nie należą do kuchni i wkładam je do przygotowanego koszyka lub pudła. Chodzi tu o pocztę, zabawki, telefony, notesy itd. Zajmę się tym później. To pozwala oszczędzić czas, zamiast tracić go na bieganie między pokojami.

2. Przechodzę się po kuchni i zbieram śmieci. Nie zajmuję się teraz naczyniami czy jedzeniem. Zbieram tylko śmieci i wyrzucam je do kosza. 

3. Teraz chowam resztki jedzenia do lodówki lub odpowiednich szafek.

4. Brudne naczynia wkładam do zmywarki. Nie płuczę ich wcześniej. Zgarniam resztki szczotką kuchenną i ewentualnie włączam w zmywarce program płukania - to musi wystarczć. 
Jeśli nie masz zmywarki, szczotką zgarnij resztki jedzenia. Zatkaj zlew i nalej tam ciepłej wody z płynem do naczyń. Namocz naczynia.

5. Rozprowadzam mleczko do czyszczenia na kuchence i zostawiam na chwilę. 
Odkładam na miejsce wszystkie przedmioty kuchenne, które nie są na swoim miejscu.

6. Myję blaty.

7. Jeśli myjesz naczynia ręcznie, to teraz jest czas na ich doszorowani i płukanie pod bieżąca wodą. Odstaw je na suszarkę.

8. Rozprowadzam mleczko do czyszczenia w zlewie i zostawiam.

9. Brud na kuchence częściowo już się rozpuścił, wiec teraz powinnam łatwo go usunąć.

10.  Myję zlew.

11. Wycieram podłogę. 


8. Ależ mam czystą kuchnię! ;)


Teraz uwaga:  kuchnia jest jedynym pomieszczeniem w moim mieszkaniu, gdzie 5 minut, to trochę za mało, żeby zrobić plan minimum.  

Moja kuchnia jest dość wąska i trudno tu sprzątać większą grupą. Zwykle robimy tak, że ja lub mąż sprzątamy kuchnię, a w tym czasie reszta rodziny robi dwa lub nawet trzy pomieszczenia. 

Jeśli jestem sama, to niestety muszę przeznaczyć na kuchnie od 10  do 15 minut. 


Pudło ze zbędnymi rzeczami przesuwam teraz do następnego pomieszczenia, w którym będę sprzątać. 

1 komentarz:

  1. Jeśli chodzi o szybkie sprzątanie to polecam ściereczki viledy pucerkę okienną, bez smug słupek ze sprzętem AGD, lustra, szafy ze szklanymi drzwiami. Mam małe dziecko i takie rzeczy to dla niej jak magnes, a tak przed przyjściem gości raz dwa wszystko lśni. Do łazienki natomiast jest taka niebieska jakby gumowata anticalc? Coś takiego rewelacyjnie wyciera baterie i kafelki, kupilam przed Bożym Narodzeniem i sprawdza się na 100%

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że chcesz podzielić się ze mną swoimi wrażeniami i przemyśleniami. Uprzejme, zachęcające i dodające odwagi słowa zawsze są publikowane. Z niecierpliwością czekam na Twój komentarz.